79 / 100

مرکز تماس (Voip)

سیستم تلفنی VoIP

افزایش محبوبیت سانترال های VoIP در سال های اخیر باعث آغاز روند انقراض سانترال های سنتی مانند سانترال های پاناسونیک شده است. دلیل اصلی این امر برتری کامل فناوری VoIP بر فناوری سوئیچ مداری است که در سانترال های قدیمی استفاده می شود.

یک مرکز تماس voip در حال حاضر قیمتی نزدیک به سانترال های سنتی دارد ولی از نظر امکانات، برتری مشخصی دارد. سانترال های VoIP حتی از نظر پیاده سازی و سادگی استفاده هم از سانترال های معمولی بهتر هستند. سانترال های قدیمی مستلزم کابل کشی تلفن هستند در حالی که مرکز تماس voip از همان کابل های شبکه برای اتصال تلفن ها استفاده می کند.

مزایای سانترال های VoIP

مزایای زیادی را می توان برای سانترال های VoIP ذکر کرد. اما در اینجا ما فقط به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

در سیستمهای سنتی مخابراتی انتقال مکالمات به این صورت است که ابتدا یک مدار (Circuit) بین دو طرف مکالمه کننده برقرار می شود و تا پایان مکالمات باقی می ماند. با توجه به تعداد بسیار زیاد مکالمات مشترکان، پیچیدگی شبکه های تلفنی سنتی قابل درک است. در فناوری VoIP اما مداری وجود ندارد و پیامهای صوتی ابتدا به صورت بسته های دیتا (data packet) در می آیند و سپس بر روی شبکه دیتا ارسال می شوند و به مقصد می رسند. در مقصد از روی این بسته ها، مکالمات بازسازی شده و شنیده می شوند. این موضوع باعث می شود فناوری نوین VoIP مزایای زیادی نسبت به سیستم های سنتی تلفنی داشته باشد. به عنوان مثال:

مرکز تماس هوشمند

فناوری VoIP چگونه کار می کند؟

در یک سیستم VoIP ابتدا صدا به صورت دیجیتالی در می آید. در این پروسه سیگنال صدا نمونه برداری می شود و به صورت اعدادی ذخیره می شود. هدف اصلی فناوری VoIP این است که این سیگنال دیجیتال را عیناً به سوی دیگر شبکه انتقال دهد تا دستگاه تلفن شنونده بتواند سیگنال صدا را باز سازی کند. برای این کار سیگنال دیجیتال بسته بندی می شود.

در مرحله بسته بندی، تعدادی از نمونه های سیگنال صدا کنار هم قرار داده می شوند و پس از اضافه شدن اطلاعات لازم دیگر به صورت یک بسته IP در می آیند. این بسته ها شبیه بسته های دیتایی هستند که در کاربردهایی مانند مرور صفحات وب و دانلود فایل ها ایجاد می شوند. منتها اندازه این بسته ها کمی کوچکتر است. در فناوری VoIP معمولا در هر ثانیه بین 30 الی 50 بسته صوتی ایجاد می شود که باید با حداقل تأخیر بر روی بستر اینترنت منتقل شوند. اگر تأخیر انتقال هر پاکت کمتر از 150 میلی ثانیه (حدود یک هفتم ثانیه) باشد کیفیت صدا بسیار خواهد بود. البته به شرطی که بیش از 99 درصد بسته های صوتی به مقصد برسند. تأخیرهای انتقال تا 400 میلی ثانیه نیز کیفیتی خوب برای مکالمات  VoIP به همراه دارد.

در شبکه های محلی (و یا شبکه های درون سازمانی) دستیابی به تأخیر اننتقال زیر 150 میلی ثانیه به سادگی امکان پذیر است. بنابراین کیفیت صدا در سیستم های تلفنی VoIP درون سازمانی بسیار خوب خواهد بود. اما در شبکه اینترنت سرعت انتقال بسته ها و کیفیت انتقال آن ها بستگی زیادی به سرعت خط دسترسی به اینترنت دارد. در یک سیستم تلفنی VoIP که به خوبی طراحی شده باشد می توان با استفاده از خطوط پر سرعت کنونی کشور (ADSL) مکالمات تلفنی با کیفیت قابل قبول برقرار کرد.

برای دستیابی که کیفیت های بهتر سرویس VoIP می توان سیگنال دیجیتال شده صوت را قبل از بسته بندی با کدک های خاصی فشرده کرد. این کدک ها باعث می شوند حجم دیتای منتقل شده کاهش و بنابراین سرعت انتقال آن ها افزایش یابد. در عوض کیفیت صدا در این کدک ها نسبت به گم شدن بسته های صوتی در شبکه دیتا حساسیت بیشتری دارد. بنابراین انتخاب کدک نیازمند طراحی بهینه شبکه است.

درباره ما


گروه فناوری اطلاعات برنا در سال 1390 به منظور فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاسیس گردید ، و پیشرفت در این عرصه به منظور کسب تجربه و خدمت به پیشرفت تکنولوژی در کشور به همراه مدیران و متخصیصین امور فناوری اطلاعات و ارتباطات پیموده است .

ادامه مطلب

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

آقای تهرانی

کارشناس فروش

آقای تهرانی

خانم اسدیان

کارشناس فروش

خانم اسدیان

آقای محمدی

کارشناس پشتیبانی

آقای محمدی

تمامی حقوق وبسایت متعلق به گروه برنا رهپو پردازش می باشد.