تفاوت در چیست؟

 

گاهی اوقات ، اصطلاحاتی که در بالا به آنها اشاره شد اشتباه به کار می روند . ما در اینجا کمک میکنیم تا راز این تفاوت ها را پیدا کنیم . “deep web”  چه کلماتی را برای ذهن شما تداعی میکند ؟  جایی برای هکر های بسیار حرفه ای که انسانهای معمولی باید از قدم گذاشتن در آن ترس داشته باشند . محل بی عدالتی و کارهای غیر منصفانه؟  اگر این گونه است که جای تعجب دارد که شما هر روز از deep web  استفاده میکنید .

در حقیقت ، گرچه اصطلاح deep web  به راحتی با dark web  و  dark net که کمی مشابه به نظر میرسند ،  اشتباه گرفته می شود و  به طرز عجیبی ، فیلم مستند Deep Web در واقع در مورد dark web  بود – نظر ما این است که  این ارزش را دارد که ما گره از این موضوع باز کنیم.

Deep web  و  Surface web.

برای مثال تجسمی ، بیایید اینترنت را به عنوان یک شهر بزرگ در نظر بگیریم. مانند هر کلانشهر ، این مکان شامل فضاهای عمومی است که برای همه آزاد است ، مانند خیابان ها ، بلوارها و پارک هایی که روی نقشه پیدا خواهید کرد. هرکسی می تواند به آنجا برود و به اطراف نگاه کند. دوربینهای ۳۶۰ اتومبیل ها می توانند آنها را ببینند. و می توانید آنها را به راحتی روی نقشه هایی همانند Google Map  و یا MapQuest.  پیدا کنید. در فضای اینترنت ، این فضاهای عمومی به عنوان surface web  شناخته شده اند . اینها صفحات وب ، برنامه های وب و سایر عناصر آنلاین هستند که ربات ها را جستجو می کنند – آنالوگ های دیجیتال دوربین برنامه ریزان  –  که می توانند فهرست شوند. آنها ممکن است اسناد ، پرونده های رسانه ای و موارد دیگر را در خود نگهدارند . هر شخصی به تنهایی می تواند آنها را با استفاده از موتور جستجو( مرورگر )  پیدا کند و بدون پرداخت هزینه ، ثبت نام یا نصب نرم افزار خاص ، آنها را مشاهده کند.

علاوه بر این مناطق عمومی ، شهرها همیشه دارای مناطق خصوصی هستند که برای دسترسی و ورود به آنها به گذرنامه یا همان مجوز عبور، بلیط یا دعوت نامه نیاز دارند. این مناطق  شامل خانه ها ، مراکز تجاری ، کلوپ های خصوصی ، سینما و … می شود. معمولاً هیچ نقشه ای که به طور عمومی در دسترس مردم است  به شما نشان نمی دهد که درون این مکان ها چه می گذرد. وب نیز همچنین شامل گوشه گوشه هاییست که گوگل ، بینگ و موارد مشابه وارد آنها نمیشوند . پس در مجموع چنین مکانهایی به عنوان deep web  شناخته میشوند. آنها در درجه اول از صفحات اینترنتی تشکیل شده اند که به روش معمول قابل جستجو و باز نیستند و برنامه ریزان  ربات نمی توانند آنها را نشان بدهند .

اگر سایتی برای دسترسی دادن  به شما نیاز به وارد کردن CAPTCHA دارد ، یک ربات جستجو نمی تواند اطلاعات زیادی در مورد محتوای آن کسب کند – به این دلیل که نکته CAPTCHA این است که ربات ها را از بین می برد . اگر مقاله ای فقط با داشتن اشتراک در دسترس باشد ، ربات نمی تواند این مقاله را باز کرده و نشان دهد  ، زیرا ربات ها هیچ حساب یا پولی برای پرداخت هزینه ندارند. آیا باز کردن یک سند به گذرواژه نیاز دارد؟ مجددا هیچ شانسی برای یک ربات وجود ندارد ، زیرا که رمز عبور را نمی داند.

اگر چیزی را نتوان پیدا کرد علی رغم اینکه آن مورد باز بشود ، مجددا آن هم متعلق به deep web.  است . به عنوان مثال اگر فیس بوک را برای پنهان کردن پروفایل  خود از موتورهای جستجو پیکربندی کنید ، حتی اگر ربات جستجو به آن دسترسی پیدا کند ، باید از آن رد شود. همچنین موتور جستجو نمی تواند محتوایی را که یک صفحه وب تولید می کند فقط هنگامی که صفحه باز شده است ،  پردازش کند و این موضوع بسته به اینکه توسط چه کسی باز شده است ، متفاوت است .  به عنوان مثال برای مشاهده ی پیشنهادات شخصی ، شما باید یک کاربر با مشخصه های دیجیتالی  مشخصی باشید.

در نهایت ، deep web  همچنین به تمام مطالبی گفته می شود که هیچ پیوندی از وب قابل رویت یا  surface web  به آنها وجود ندارد. ربات جستجو به سادگی  نمی داند که چنین محتوایی وجود دارد ؛ بلکه دنبال کردن پیوندهایی از صفحه هایی که قبلاً نشان داده شده است ، صفحات جدید را پیدا می کند. همانطور که اتومبیلGoogle Street View  نمی تواند وارد حیاط شخصی شود ، ربات های جستجو نیز نمی توانند با محتوای پیوند داده نشده مواجه بشوند .

همانطور که مشاهده می کنید ، قسمت اعظم    Deep web از صفحات وب و اسنادی بی خطر ، بلکه مفید تشکیل شده است که بیشتر ما از آنها استفاده می کنیم. هیچ مشکلی ندارد که محدودیت آنها برای افراد خارجی باشد. بلکه دقیقا برعکس است .

Dark web و Darknet

چه در شهر و چه به صورت آنلاین ، حریم خصوصی نه تنها توسط شهروندان برجسته ، بلکه توسط کسانی که به دنبال پنهان کردن فعالیت های کاملا قانونی خود نیستند ، جست و جو میشود . در دنیای فیزیکی ، ما فکر می کنیم که تجارت مشکوک  مانند محلات فقیرنشین و جنایتکاران است – مکانهایی که به دلیل کمبود ترافیک دامنه ای انتخاب شده اند و در نقشه های عمومی مشخص نشده اند. آدرس و محل قرارگیری هر خانه برای دسته ی محدودی از افراد شناخته شده است ، گرچه بسیاری از وجود آنها در محلی که شاید مشخص نباشد ،  آگاه هستند.

این تقریباً نحوه عملکرد darknets  – شبکه های دسترسی محدود که عمدتا برای فعالیت های قابل بحث  استفاده می شوند – است . گره های هر darknet  به طور جداگانه (سرورها ، رایانه ها ، روترها) نه تنها برای موتورهای جستجو غیر قابل تشخیص هستند ، بلکه به این دلیل که از پروتکل های غیر استاندارد برای انتقال داده ها به بیشتر مرورگرها نیز استفاده می کنند. نه لینک مستقیم و نه رمز عبور باعث ورود یک کاربر عادی نمی شود.

 Darknet ها در کنار یکدیگر ، dark web  را تشکیل میدهند – که به طور کلی این مکان به گونه ای  پناهگاه شخصیت های سایه دار ( مشکوک ) مانند قاچاقچیان مواد مخدر ، فروشندگان اسلحه ، زورگیران و فروشندگان اطلاعات سرقت شده ،  است. افراد بسیار زیادی از مردم می دانند که dark web وجود دارد ، اما تعداد کمی از آنها می دانند که چگونه به آن دست پیدا کنند.

البته ، هکرها و مجرمان تنها افرادی نیستند که به فضای خصوصی احتیاج دارند. مخالفان ، طرفداران و فعالان آزادی بیان ، افشاگرانی که به روزنامه نگارانی که تحقیق  میکنند ، کمک می دهند  و  بسیاری دیگر از مردم از dark web برای جلوگیری از آزار و شکنجه و داشتن ارتباط ناشناس بصورت آنلاین استفاده می کنند. برخی از افراد برای محافظت خود در برابر جمع آوری اطلاعاتی که آنلاین جمع اوری میشود ، به آنجا می روند. ابزارهای ایمن و مقرون به صرفه ای برای این منظور وجود دارد ، اما برخی از آنها روش بنیانی تر را ترجیح می دهند.

 

All shades of Internet security

( تمام جنبه های امنیت اینترنت)

این امر بد نیست که داده ها به صورت عمیق مدفون شوند و برای کسانی که آن را نمیخواهند‌ ، قابل مشاهده نباشند. برای مثال ، اگر مکاتبات شرکتی به یک فهرست جستجو راه یابد ، عواقب آن می تواند بسیار بد باشد. بهتر است از بخشی از مطالب شخصی خود محافظت کنید – حساب ها و اسنادی که فقط شما به آنها دسترسی دارید.  

  • همیشه از رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد استفاده کنید. و اگر حساب های زیادی دارید که باید همه ی رمزهایشان را به خاطر بسپرید ، از یک مدیر گذرواژه برای کمک به کنترل آنها استفاده کنید
  • همیشه قبل از وارد کردن اعتبارنامه آنلاین ، تأیید کنید دقیقاً همان مکانی هستید که می خواهید باشید. به عنوان مثال ، اگر URL غلط املایی داشته باشد یا اینطور به نظر برسد که مانند تعدادی حروف و اعداد بی معنی است ، آن صفحه قابل اعتماد کردن نیست.
  • دسترسی به اسناد محرمانه فقط به افرادی که واقعاً به آن نیاز دارند، امکان پذیر است.
  • از dark web اجتناب کنید مگر اینکه کاملا راحت باشید تا تفاوتها را در تالار گفت گوی فعالان حقوق بشر و هکرها بگویید .
  • از یک راه حل امنیتی قابل اعتماد استفاده کنید که هر کجا آنلاین می شوید شما را از دردسر دور نگه دارد .

درباره ما


گروه فناوری اطلاعات برنا در سال 1390 به منظور فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاسیس گردید ، و پیشرفت در این عرصه به منظور کسب تجربه و خدمت به پیشرفت تکنولوژی در کشور به همراه مدیران و متخصیصین امور فناوری اطلاعات و ارتباطات پیموده است .

ادامه مطلب

ارتباط با ما


  • تهران ، خیابان بهشتی ، خیابان مفتح شمالی،نبش کوچه هشتم ، ساختمان 390
  • info@Bornait.net
  • Support@Bornait.net
  • 021-91008062

تمامی حقوق وبسایت متعلق به گروه برنا رهپو پردازش می باشد.