میل سرور

گروه برنا رهپو مشاور در امور پیاده سازی  ایمیل سرور در ایران

ایمیل یکی از جدی ترین و کاربردی ترین جنبه های زندگی در عصر جدید می باشد که به یک روش ارتباطی مهم و پرطرفدار به خصوص برای سازمان ها و مجموعه های کوچک و بزرگ تبدیل گشته است. اما سوال مهم برای اکثریت افراد اینجاست، که سرویس ایمیل چگونه کار می کند؟ باید گفت که در پس ایمیل، موتور قدرتمندی به نام ایمیل سرور( email server) وجود دارد که ایمیل ها را در فضاوی وب منتشر می کند.
تمامی ایمیل ها فایل های متنی به همراه فایل های پیوست شده (Attachment) می باشند که زمان عبور در بستر اینترنت به بسته های کوچک و بزرگ اطلاعاتی تبدیل می شوند. زمانیکه فرستنده ی ایمیل روی دکمه ی ارسال کلیک می کند، این بسته های اطلاعاتی روی میل سرور که سرویس ایمیل را میزبانی می کند، آپلود می شوند سپس ایمیل سرور گیرنده آدرس مقصد را پیدا کرده و ایمیل را در صندوق دریافتی (inbox) قرار می دهد و در همین حین تمام بسته های اطلاعاتی درکنار هم قرار گرفته و به حالت عادی باز خواهند گشت.
وقتی کاربر ایمیلی را ارسال می کند، رایانه ی او به سرور ایمیل متصل شده و سرور SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) که مسئول ارسال ایمیل هاست ایمیل را به یک SMTP دیگر منتقل می کند و به همین ترتیب با چندین انتقال بین SMTP ها، ایمیل به مقصد خود می رسد. هر ایمیل شامل ایمیل شخص ارسال کننده و ایمیل شخص یا اشخاص دریافت کننده است. وقتی ایمیل ارسال می شود، کلاینت ایمیل به سرور SMTP سرویس ایمیل ارسال کننده متصل می شود. این کلاینت، آدرس ارسال کننده، آدرس گیرنده و محتوای ایمیل را نیز انتقال می دهد.
 هر نام دامنه  نشان دهنده یک آدرس  وب منحصر به فرد به نام IP می باشد که می توان  آن را به عنوان آدرس پستی اینترنتی در نظر گرفت. ارتباط بین نام های دامنه ها و آی پی ها در فهرست نام دامنه یا Domain Name Registry ذخیره شده است. سپس سرور SMTP به سروری که فهرست مربوطه در آن ذخیره شده است ( همان سرور DNS ) متصل شده و سرور DNS، آدرس را به سرور SMTP بازمی گرداند.
در مرحله ی  بعد سرور SMTP ایمیل را به سرور SMTP گیرنده منتقل می کند، SMTP گیرنده در این مرحله اطلاعات ایمیل را بررسی کرده و مطمئن می شود که ایمیل به آدرس صحیح ارسال شده است. اگر آدرس درست بود، SMTP گیرنده این ایمیل را به سرور POP3 ( و یا سرور IMAP ) ارسال می کند.
سرور های POP3( Post Office Protocol) سرورهایی هستند که وظیفه دریافت ایمیل را بر عهده دارند(عدد ۳ در POP3 نشان دهنده نسخه پروتکل مورد استفاده است) سرور های POP3 شامل ایمیل اکانت ها یا ایمیل آی دی ها می باشند، هر ایمیل اکانت به ترکیبی از یک نام کاربری و رمز عبور (Username-Password) اشاره دارد. هنگام هدایت ایمیل به POP3، این ایمیل تا زمانی که کاربر وارد حساب کاربری خود شده و آن را بررسی نماید، در ایمیل اکانت مربوطه ذخیره و نگه داری می شود.
سپس کلاینت ایمیل به سرور POP3 متصل شده و به سرور دستور می دهد تا اجازه  دانلود ایمیل داده شود. پس از اینکه ایمیل روی یک دستگاه محلی دانلود شد، سرور POP3 دیگر کپی این ایمیل را در میل باکس خود نگه نمی دارد ( هر چند هم اکنون  اکثر سرویس های ایمیل چنین امکانی را فراهم کرده اند که ایمیل ها در POP3 ذخیره شوند ).

مدیریت مسیریابی برای فرستادن ایمیل

میتوان از حجم Attachment بیشتریرا برای ایمیل استفاده کرد

میتوان ایمیل های ورودی و خروجی را فیلتر کرد

میتوان روی تمامی ایمیل ها مدیریت داشت

میتوان فکس های ورودی را برای افراد داخل و خارج شرکت ایمیل کرد

در صورت قطعی اینترنت ، اکانت های داخلی باهم از طریق ایمیل در ارتباطند

میتوان از ایمیل های ورودی و خروجی log گرفت

صندوق ورود هوشمندتر

امنیت و انطباق

0/5 ( 0 نظر )